Artboard 1

ABS GLOBAL AMERİKA TURU

BioPharm ailesi olarak 1993 yılından bu yana distribütörü olmaktan gurur duyduğumuz Amerikan menşeili ABS Global’ in “ABS Global Experience (ABS Dünya Deneyimi)” etkinliğine katıldık.

Bu etkinliğimize genetik ilerlemesinde ABS-BioPharm'a güvenen değerli dostlarımız Ahmet Burak Koçali (Burcu Çiftliği), Mert Bekiş (Bilimsel Hayvancılık) ve Mustafa Demir (Bomonti Çiftliği) katıldı.

ABS Global Exprience; dünyada ilk kez bu yıl, 11-14 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 30'a yakın ülkeden 200'ü aşkın kişinin katılımıyla muhteşem bir organizasyona BioPharm ailesi olarak biz de davet edildik. Etkinlikte Chicago, Minneapolis ve Wisconsin olmak üzere üç farklı bölge ziyaret edildi.

Chicago’daki önemli turistik yerlerin gezildiği ilk günden sonra, Minneapolis'e uçuldu. Burada ilk olarak; tüm dünyada ABS ile birlikte hareket eden, ülkemizde de oldukça tanınan ve dezenfeksiyonda dünya lideri olan Ecolab'ın ana merkezi gezildi. Ecolab'da özellikle yeni Ar-Ge çalışmalarını ve alınan 5000'in üzerinde patenti görmek oldukça heyecan vericiydi.

Gezinin 2 gününde ABS'in genetik ve üreme hizmeti verdiği çiftlikler ziyaret edildi. Yaptığı Chedar peynirleri ile ünlü, 900 sağılır kapasiteye sahip Weiss Family Farms’ta bizi, işine dört elle sarılmış, 3 kuşaktan Weiss ailesi karşıladı. 1887 yılından bu yana, 5 kuşaktır tarımla uğraşan bir aile ile tanışmak çok özeldi…! Bu işletmede her yıl 1000 buzağı doğmakta ve süt verim ortalamaları 39,9 L.

Sonrasında 900 sağılır kapasiteli Bomaz Çifliği'ne gidildi. 1962'den beri faaliyet gösteren ve kendi bölgesinde önemli bir çiftlik olan Bomaz'da, yıllardır ABS’ten aldıkları hizmet ile çiftliklerinin özellikle genetik açıdan kat ettiği yol üzerinde duruldu. Bomaz çiftliğinde her yıl 1100 buzağı doğmakta ve süt ortalamaları 44,5 L.

Yaklaşık 1280 sağılır ineğin olduğu Johnson’s Rolling Acres Çiftliği'nde ise Johnson ailesi ile tanıştık. Bu işletmenin bizi en etkileyen yanı, çiftlikte kullanılan yemin tamamının kendi topraklarında üretiliyor olmasıydı. Bizim ülkemizdeki işletmelerde en çok görmeyi istediğimiz konu gerçekten. Bu işletmede ise yıllık süt ortalaması 39,9 L iken, işletmede her yıl 1400 buzağı doğmakta. Johnson ailesi ise hayvancılığa 1967 yılında 36 inekle başlamış.

Ama tabii ki tüm ülkeleri en çok etkileyen ve herkesin bol bol resim çektiği işletme; dünyaca meşhur bir çiftlik olan De-Su Holsteins idi. Diğer ve yeni adıyla DeNovo Genetics. ABS'in beraber çalışmaktan bu kadar gurur duyduğu olması, işletmenin önemini daha iyi anlamamızı sağlıyor. İşletmede toplam 450 sağılır hayvan var ama asıl önemlisi bu işletmenin 40 yılı aşkın bir süredir sadece genetiğe yatırım yapıyor olması.

De-Su; Net Merit (Toplam Karlılık) ve TPI® bakımından Kuzey Amerika'nın en iyi kızlarına sahip. Genetik ilerlemeden başka bir şey düşünmeyen bu çiftlik, şimdiye kadar ise dünyaca ünlü birçok boğaya ev sahipliği yapmış. Şu an ise güncel Dünya En İyi 100 Boğa listesinde 12 Boğası var..! Kenobi, Glitz ve Advance ise yakın gelecekte iddialı olacak boğaları…

Sonraki durağımız ise Caledonia, Winsconsin'da ABS'in yeni dişi teknolojisine ev sahipliği yapan Genus IntelliGen Laboratuvarı idi. Gerçekten teknolojik olarak bir üssü andıran laboratuvarda, dünyanın en gelişmiş ve sperma hücresine en az zarar veren dişi teknolojisi keşfedilmiş.

Şu an Avrupa Birliği ülkeleri için (ülkemizde bu grupta) ve ABD için kullanılmak üzere ayrı ayrı odalarda 40 civarında cinsiyet ayırıcı makine, haftada 5 gün 24 saat çalışıyor. 7 yıl önce başlanılan, 5 yıldır hızlanan proje ile üretilen dişi spermalar, 2017 Mart ayında ilk defa ABD'de denenmeye başladıktan sonra, 2017 Kasım ayından bu yana başta Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya olmak üzere tüm dünyada satılmaya başladı.

Biz de ülkemizde deneme yapıp, Bakanlığımızın iznini aldıktan sonra yaygın satışa başlayacağız. Teknolojinin en iddialı yönü, elde edilen gebelik oranları. Bilimsel çalışmalar tamamlanmadığı için net bir rakam vermemiz doğru olmasa da şimdiye kadar elde edilen sonuçlar gerçekten çok çok iyi görünüyor.

Daha sonra Dekorra, Winsconsin'da ABS'in birkaç yıl faaliyete geçen boğa istasyonuna gidildi. Burada aday boğaların yanı sıra, her yıl 770 süt ırkı boğadan aktif olarak sperma sağılmakta. ABS tüm dünyada ise her yıl, 7 ülkede 1200'ü süt ırkı olmak üzere 1600'ün üzerinde boğadan sperma sağmakta. ABS Global yılda tüm dünyada 18 milyon dozun üzerinde bir satışta.

Son olarak ABS tüm dünyadan gelen misafirlerini DeForest, Wisconsin'daki Ana Merkezinde verdiği yemek ile uğurladı.

Türkiye'den katılım sağlayan bizler için dünyanın çok farklı yerlerinden gelen ve aynı iş kolundan olan onlarca insanla tanışmak ve fikir alış verişinde bulunmak ve de yeni teknolojileri yerinde görmek çok heyecan vericiydi.

Teşekkürler ABS Global Exprience..!

BioPharm Ailesi

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ